Rádi bychom vám ukázali krátkou ukázku z inspirativního článku o Tarlitovi. Tento článek je k dispozici v plné verzi na oficiálních stránkách Tarlito Red Bull Přečtěte si celý příběh Tarlita a objevte, jak dokázal překonat překážky a dosáhnout svých cílů díky svému odhodlání a tvrdé práci.

článek napsala Lu Gregorová s pomocí fotografa Lukáše Wagnetera

V Týnské uličce je studio ONE LOVE TATTOO. To je spojené s výrazným jménem, tatérem, který vystupuje pod přezdívkou Tarlito a vlastní je mu styl, který se nazývá “traditional” nebo také “american traditional”. Na tomto místě se událo mnoho věcí, od mnoho zajímavých hostujících jmen po návštěvu legendárního Mr. Cartoon a Estevan Oriol. Ale nepředbíhejme, protože zážitků bude hodně. Pojďte si s námi zacestovat v příběhu původem bulharského tatéra, který ale na české scéně funguje od roku 1997. Dozvíte se tak zase o něco více o historii české scény, ale také o tom, jak to vypadalo v Bulharsku a jak se tetovalo v živoucím Amsterdamu.

“Když jsem začal poznávat tetování, snil jsem, že bych třeba někdy v nějakém studiu mohl klidně zametat, být na recepci, cokoliv, prostě se tam podívat a být tam. Ani jsem nešel tak daleko, že bych snil, že budu tatér.

Vyrůstal jsem v Bulharsku, v městě Pleven. Kreslil jsem od dětství. Už na základní škole jsem měl celou pokreslenou lavici a učitelé mi nadávali a chtěli po mě, ať ji vyčistím. Kolik mi v té době mohlo být? Možná dvanáct. Hodně jsem si kreslil loga metalových kapel, AC/DC, Iron Maiden. Ale nezůstával jsem u lavice, kreslil jsem třeba i spolužákům na tašky. Žádné fixky, ale prostě regulérní modrá propiska. 

V sedmé třídě jsem se poprvé dostal do blízkosti tetování. Jeden kluk poblíž školy doma tetoval. Problém byl, že neuměl kreslit a tak mě začali brát sebou. Trávil jsem čas na bytě, kde týpci seděli, kouřili, pili piva a já kreslil požadované motivy přímo na kůži. Vychytané to bylo tak, že většinou přibrali ještě nějakého mého spolužáka, který tam mezitím za mě psal úkoly. V té době jsem vůbec nepřemýšlel nad tím, že bych tetoval. Byl jsem u toho, poslouchal vyprávění o tom, že existují strojky, ale pouštěl jsem to jedním uchem tam, druhým ven.

Změna přišla až s revolucí, já jsem shodou okolností přesně v roce 1989 končil střední školu, dělal jsem nějaké brigády, pracoval na benzínce, měli jsme s kámošema new wave/punkrock kapelu U-Boat a tetování jsem začal víc registrovat. Ale stejně jako v Čechách, tetování v té době nebylo moc vidět na ulicích a samozřejmě bylo taky více spojené s kriminálem.

PRAŽSKÉ POČÁTKY: TRIBO

Do Prahy jsem přišel v 1997, stěhovali se sem kamarádi a říkali, že Praha je fajn. První měsíc jsem tetoval doma na bytě a pak jsem se seznámil s Michalem Burdou. Majitelem Triba, který mi nabídl jestli nechci tetovat u nich. Ve stejném roce v Praze byla velká mizinárodní konvence, kde byla neskutečná studia a já se poprvé setkal s “traditional” stylem a věděl jsem, že přesně tohle je styl, který chci tetovat.

Ta láska na první pohled bylo studio American Graffiti ze San Francisca a, dnes už zesnulý, tatér Eric Hogan. Zrovna na této konvenci jsem ale vyhrál v úplně jiné kategorii. “Most crasy tattoo”, s tetováním takové kukuřice, kterou má na ruce právě Michal Burda. Začátky byly asi takový jako všude, studio bylo nový, mě tady nikdo moc neznal a tak nebylo výjimkou, že jsem celý den jenom čekal. Ten začátek byl trošku boj. Fajn bylo, že už člověk mohl potkávat nějaké další tatéry a vidět jejich práce.

KDYŽ SEN POTKÁ REALITU: AMSTERDAM

Amsterdam byl pro mě naplnění vysněné představy o tatérském světě. Dostal jsem se tam poprvé v roce 2002. Prahu jsem měl rád, ale pořád jsem cítil, že to není ono. Když se v roce 2000 pro Bulhary otevřely hranice, moji kamarádi už v Amsterdamu žili a já jsem se tam párkrát vydal, snažil se získat nějaké kontakty. 

A tak jsem se dostal do studia Hanky Panky, tetoval jsem tam půl roku, žil s kámošema na hausbotu a neskutečně si to užíval. Tohle studio je jedno z absolutních legend, místo, kde se nechávalo tetovat hodně rockových hvězd a pracovali tam snad všichni světoznámí tatéři. Ve studiu jsme byli čtyři tatéři, jeden mnohem starší týpek, který mě toho spoustu naučil. Nebylo to jiné v tom, že bych najendou tetoval jeden styl. Tetovalo se vše. Ale jiná byla ta péče, ten systém. Manažer se staral o vše, uklidil vám stůl, připravil strojek, když jste chtěli.

V roce 2008 jsme otevřeli s bráchou mojí ženy, Ivanem, vlastní studio: One Love Tattoo a tím byla Praha trochu zpečetěná.

Na práci tatéra je super, že ji můžete dělat skoro všude. Amsterdam byl skvělý, ale měli jsme v té době malého syna a nepřišel nám moc jako město pro rodinu. Naší volbou bylo Španělsko, ale nějak jsme si já a Španělsko nesedli. Zkusil jsem tam pár studií, ať už v Barceloně nebo v dovolenkovém letovisku v Alicante, ale nebylo to ono. Tudíž když přišel hovor z Prahy, že se otevírá Tsunami a že mě tam chtějí, bylo to dobré načasování. Tak jsme se po letech cestování rozhodli, v roce 2006, vrátit do Čech, usadit se tady a pendlovat do Amsterdamu, který do teď miluju. V roce 2008 jsme otevřeli s bráchou mojí ženy, Ivanem, vlastní studio: One Love Tattoo a tím byla Praha trochu zpečetěná.

MR. CARTOON A GRAFFITI V TÝNSKÉ ULIČCE

V One Love se, za ty léta, událo neskutečně věcí a myslím, že historek by se dalo vyprávět spousta. Ale je pravda, že jedna asi vyčnívá. A to návštěva Mr. Cartoona a Estevana (ponz.red. Mr. Cartoon je legendární tatér snad všech velkých hiphopových jmen a stojí za grafikou a logy mnoha kapel a desek. Estevan je fotograf, od počátků Cypress Hill cestující s ním a zaznamenávající historii hip hopu). Celé to vzniklo tak, že jsme věděli, že jsou v Berlíně a Ivan, bratr mé ženy, je oslovil, aby přijeli a oni řekli, že jo. První den byla taková seznamovačka, povídali jsme si, dokonce mi nabídl, abych přijel do L.A. Byl naprosto fascinovaný tím, jak je naše studio čisté. 

Pak Cartoon přišel s tím, že chce udělat nějaké graffiti před studiem. Nabídli jsme mu roletu, ale on snil o té zdi, co je přímo u studia. Věděli jsme, že jsme na Starém městě, ale šli jsme do toho. Samozřejmě policie na sebe nenechala dlouho čekat. Hrdinně to vzal všechno na sebe Ivan. Podařilo se nám s policisty nějak domluvit a druhý den jsme ho přemalovali. Měli jsme docela štěstí.

přečtěte si celý článek zde…

Přejít nahoru